Scheduleadmin

Thursday – 

  5:00pm Registration Opens
  7:30pm Cut off for ProAm entries
  8:00pm Competitors’ meeting for the Pro-Am competition in the ballroom
9:00pm – ??? Welcome Dance with Kyle Smith and the ABW DJs
10:00pm Introduction of staff and instructors
11:00pm ABW Pro-Am Competition

Friday – 

 8:30am      Registration Opens
9:30am – 12:00pm      Morning classes – level check will take place in first class
12:00pm – 1:30pm      Lunch Break
12:00pm – 1:30pm      Ballroom #3 closed
12:30pm – 1:30pm      Elective classes
 1:30pm –  3:00pm      Afternoon classes
 3:00pm –  4:00pm      Practice session for Beg/Int levels in the beginner classroom
 3:00pm –  4:00pm      Practice for all levels in the Broadview room – bring your own music
 3:30pm  – 4:00pm     Competitors’ meeting for M & M contestants in the ballroom
4:00pm – 5:00pm     Prelims for M & M – Divisions 3
5:00pm – 5:30pm     Prelims for M & M – Divisions 2
5:30pm – 6:00pm     Prelims for M & M – Divisions 1
6:30pm – 7:30pm      Ballroom closed for sound check
 7:00pm –  8:00pm     Francine’s Vintage Demo Hair Class (additional fee of $10 to participate). Sign up and pay at          the registration table. Location – Maple Hts room.
7:30pm –  8:00pm     Warm up to DJed music
8:00pm –  8:30pm     Semis for M & M Division 3  (if necessary)
8:30pm – 9:00pm     Semis for M & M Division 2 (if necessary)
8:30pm – 9:00pm     Semis for M & M Division 2 (if necessary)
9:00pm –  1:00am     Michael Gamble and the Rhythm Serenaders
First Band Break     M & M Division 3 finals
Second Band Break     M & M Division 2 finals
1:00am     M & M Division 1 finals
 1:00am     Late night buffet in the restaurant – buy your ticket in advance!
 1:00am     Late Night DJs

Saturday – 

9:00am – 10am      The Franklin Method – see flyers at registration table (ballroom 4)
10:00am – 12pm      Morning Classes
12:00pm – 1:30pm      Lunch Break
12:30pm – 1:30pm      Elective classes
1:30pm – 3:30pm      Afternoon Classes
3:30pm – 4:30pm      Beg/Int practice session in the room behind the restaurant
4:00pm      Competitors’ meeting in the ballroom for ACBC and IBC contestants in the ballroom
4:30pm – 6:00pm      Prelims for the Amateur ACBC and the Open ACBC and IBC
4:30pm – 6:30pm      Broadview Room closed (Masters’ Classroom)
7:00pm – 8:00 pm      Ballroom closed for sound check
8:00pm    DJed music in the ballroom
8:30pm      Amateur American Classic Balboa Championship Finals
9:00pm – 1:00am      Michael Gamble’s Rhythm Serenaders Orchestra!
First band break   Open American Classic Balboa Championship Finals
Second band break     Intergalactic Balboa Championship Finals
1:00am    Late night buffet in the restaurant
1:00am    Late night DJs

Sunday – 

Sunday morning    Sleep in and/or get a good breakfast! Denny’s, Bob Evans are both nearby
10:00am – 11:00am  The Franklin Method – see flyers at registration table (ballroom 4)
11:00am – 1:00pm    Morning Classes
1:00pm – 2:30pm    Lunch break
1:30pm – 2:30pm    Elective classes
2:30pm – 4:30pm    Afternoon Classes
5:00pm – 7:00pm    Soul Party in the Impulse Lounge – and a great place to grab dinner!
8:00pm    Awards Presentations
9:00pm – 12:00am    DJed Battle of the Bands
12:00am – ??    Dance ’til you drop!

Schedule subject to change